Slovenci su veoma zainteresovani da ulažu u banjski turizam u Srbiji, koji je velikog potencijala, tvrdi slovenački ministar za privredni razvoj i tehnologiju Zdravko Počivalšek, koji kaže da su srpske banje neotkriveni dragulj.
“Mi smo spremni da podržimo srpske banje i tako što bi učestvovali kroz ‘know how’ za njihov razvoj, ali i na polju u investicija. Znamo da ima ulagača koji su spremni da investiraju u razvoj srpskih banja, jer je to novi produkt za zdravlje ljudi“, rekao je slovenački ministar dodajući da je o tome razgovarao sa srpskim resornim kolegom Rasimom Ljajićem.
Počivalšek je naveo da se prosečna starost stanovništva diže u celoj Evropi, u Sloveniji pa i u Srbiji, i objasnio da ljudi u 60-im godinama, koji su situirani, znaju da moraju sami da ulažu u svoje zdravlje. “Zato će oni koji prvi povežu prirodne faktore i znanje napraviti korak napred“, rekao je on.
Počivalšek je skrenuo pažnju da Slovenija ima dve milijarde evra prihoda na stranim tržištima, što je 12,7 odsto BDP-a, 40 odsto izvoza usluga, i osam odsto ukupnog izvoza. Banje u tome učestvuju sa gotovo 40 odsto, naveo je on.
“Banjski turizam u Sloveniji daje rezultat, a tome doprinosi i što se u banjama radi 12 meseci – nema sezone. To je neotkriveni i nerazvijeni dragulj i Srbija to mora što pre nadograditi”, ističe on dodajući da bi trebalo pokušati s privatizacijom 30 i nešto banja i Srbiji, ali i ne samo to, već i najpre osmisliti sadržaj. “Kad osmislite sadržaj tih banja, privatizacija će doći sama”, smatra slovenački ministar.
On je istakao da je Slovenija generalno veliki investitor u Srbiju, te da je uložila do sada više od milijardu evra. U Srbiji, prema njegovim rečima, posluje više od 1.000 firmi, što u slovenačkom što u mešovitom vlasništvu, koje zapošljavaju više od 25.000 radnika. “Želimo da se stvari razvijaju i u kontrasmeru, da srpske investicije više dolaze u Sloveniju”, rekao je on i naveo da je već bilo nekoliko uspešnih, pri čemu je izdvojio Fruktal.
Izvor: Tanjug