Do kraja godine biće gotovo idejno rešenje obrenovačkog turističkog kompleksa. Projekat će nositi autorski pečat reditelja Emira Kusturice.
OBRENOVAC će, po ugledu na “Drvengrad” i “Andrićgrad”, dobiti “Milošgrad”, nazvan tako po knezu Milošu Obrenoviću, čijim je ukazom od 7. decembra 1859. godine, grad kraj Save od Paleža postao Obrenovac. Kulturno-istorijski i turistički kompleks nalaziće se u Zabrežju i nosiće autorski pečat našeg proslavljenog reditelja Emira Kusturica. Do kraja godine trebalo bi da bude urađeno idejno i urbanističko rešenje, o čemu je predsednik opštine Obrenovac Miroslav Čučković već razgovarao sa našim proslavljenim umetnikom, a za završetak će biti potrebno nekoliko godina.
Prvi čovek Obrenovca smatra da bi novi Kusturičin projekat trebalo da bude u Obrenovcu, zbog čega mu je i izložio svoju ideju, koja je naišla na odobravanje. Prema rečima Čučkovića, opština bi obezbedila plac, infrastrukturu i finansijsku podršku za izgradnju, ali su dobrodošli i svi privatni investitori. Idejni projekat će se raditi zajedno sa Kusturicom i njegovim saradnicima, odnosno, kako kaže Čučković – “naš je hardver, a njihov je softver”.
Pošto je Obrenovac u neposrednoj blizini Beograda, Čučković smatra da bi “Milošgrad” sa atraktivnim istorijskim lokalitetima koji postoje na području Zabrežja i čitavog Obrenovca privukao veliki broj turista, koji posećuju prestonicu. “Milošgrad” bi bio izgrađen po ugledu na objekte na Mokroj gori i u Višegradu, a osim kulturno-istorijskih znamenitosti postojaće i komercijalni sadržaji.
– Iz Obrenovca je poslato prvo diplomatsko pismo, na obali Save bila je prva diplomatska misija, u Zabrežju je otvorena prva termocentrala kojoj danas, kao kontrast nizvodno, stoji najveća termoelektrana na Balkanu – navodi Čučković. – Stara luka u Zabrežju postoji i danas, a tu je Milošev konak gde je smeštena biblioteka “Vlada Aksentijević”. To su samo neke od istorijskih znamenitosti zbog kojih bi turisti došli u Obrenovac.
INDUSTRIJA
U periodu između dva svetska rata Zabrežje je bilo značajno industrijsko mesto. Osim pristaništa i železničke stanice, tu su postojale još i zgrada Lučke kapetanije, carinarnica, fabrika kuhinjske soli, fabrika industrijskog špiritusa, parni mlinovi i strugara za rezanje drvene građe…
Izvor: Novosti